تبلیغات
باینال - کنسرت « آق مراد چاریف» استاد نوازنده دوتار ترکمنستان در گنبد کاووس
 
باینال
به وبلاگ روستای باینال خوش اومدی
گنبد کاووس ، روزهای 22 و 23 تیرماه میزبان کنسرت موسیقی ترکمن و عاشیقی آذربایجان خواهد بود. در این کنسرت ، دوست دران موسیقی اصیل آذربایجان و ترکمن منطقه فرصت دیدن و شنیدن دوتار نوازی نوازنده برجسته ترکمن، خلیفه « آق مراد چاریف» و دیدن بداهه نوازی سه تار، تمبک، دوتار شرق خراسان و تنبور منطقه گوران را در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان را خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران، در این تجربه موسیقایی متفاوت ، «عاشیق علسگر وظیفه خواه» ، خوانندگی و قوپوزنوازی را بر عهده دارد. «کامیار فانیان» به نوازندگی دوتار، سه تار و تنبور می‌پردازد و «سجاد منصوری » نیز سازهای کوبه‌ای را خواهد نواخت.
خلیفه «آق مراد چاریوف» ، پرآوازه‌ترین نوازنده دوتار کشور ترکمنستان است .این نوازنده برجسته، پنج سال در کنسرواتوری عشق‌آباد تحصیل کرده و دارای مدرک لیسانس هنر و لیسانس ادبیات می باشد.
رهبری ارکستر رادیو و تلویزیون ، تدریس در کنسرواتوری عشق‌آباد و اجرا در نقاط مختلف دنیا از جمله آمریکا ، آلمان ، فرانسه و سوییس گوشه از جمله فعالیت‌های این هنرمند 66 ساله است.
این هنرمند برجسته تا به حال عناوین مختلفی از جمله هنرمند برگزیده ، هنرمند مردمی ، هنرمند بین‌المللی و مدال شجاعت دولت ترکمنستان را کسب کرده است.
«سجاد منصوری» ، ساز خود را با گروه های مختلفی کوک کرده است ، جدیدترین همکاری او در تور کنسرت‌های محمدرضا لطفی است و یک هفته بعد از کنسرت بداهه ‌نوازی تار و سه‌تار محمدرضا لطفی در اصفهان ، به گنبد کاووس می آید تا در کنسرت موسیقی ترکمن ، عاشیقی آذربایجان ، سازهای کوبه‌ای بنوازد.
«کامیار فانیان» سال‌هاست در زمینه موسیقی ترکمن و موسیقی شرق و شمال خراسان فعالیت می‌کند. طی سال‌ها مسافرت به گوشه و کنار ایران به جمع‌آوری و یادگیری موسیقی مقامی نواحی مختلف پرداخته واکنون علاوه بر سه‌ تار، دو تار جنوب ، شمال خراسان ، دو تار ترکمن ، تنبور منطقه گوران هم می ‌نوازد و در این کنسرت نیز به نوازندگی دوتار، سه تار و تمبور خواهد پراخت .
وی در سال 1387 با احیای مجدد گروه «شهر آشوب» و تغییر نام آن به «کهن» فعالیت هنری خود را پی‌گرفت
و در حال حاضر تنها نوازنده غیر ترکمنی است که دوتار ترکمن می‌نوازد.
این هنرمند اصفهانی در مورد ویژگی‌های موسیقی ترکمن می‌گوید: « موسیقی ترکمن ، موسیقی پیچیده، عمیق و زنده‌ای است و احتیاج به کار فراوان داشته و به لحاظ نوع انگشت‌گذاری‌اش متفاوت است. شکل انگشت ضامن یا شصت ، انگشت بامی که گرفته می‌شود، اهمیت زیادی دارد. ادوار و ریتم‌های پیچیده‌ای دارد. تکنیک‌های اشاره دست چپ در دوتار ترکمنستان خیلی زیاد است. از نظر شرایط ریتمیک هم بسیار موسیقی غنی است یعنی ریتم‌ها و فیگورهای پیچیده در این موسیقی زیاد است و اگر نوازنده یک روز ساز نزند، افت شدید نوازندگی پیدا می‌کند و باید خیلی تمرین کند تا اندازه‌ی تکنیک‌ها را دوباره به دست بیاورد.
وی افزود: این نیست که فردی بعد از یک مدت کوتاه ساز زدن به حد بالایی برسد بلکه باید مراتب آموزش را طی کند و ویژگی‌های ساختاری موسیقی را بیاموزد. مثلاً امروز اگر می‌گویند:"آق مراد چاریوف" همه به اتفاق می‌دانند ایشان بهترین نوازنده منطقه است. باید شبانه‌روز تمرین داشته باشید و به این موسیقی فکر کنید. بنابراین نوازنده موسیقی ترکمن باید ذهن بسیار فعالی داشته باشد
« کامیار فانیان» معتقد است ، مردم ترکمن این موسیقی را خیلی دوست دارند و موسیقی ملی ترکمنستان است. به واسطه‌ی این که موسیقی پیچیده‌ای است، افرادی که دوتار ترکمن می‌زنند ، اندازه‌ی نوازندگی‌شان معلوم است و حد نوازندگی هر کس برای خودش و مردم مشخص است.
فانیان در گفتگو با خبرنگار ما گفت : وی به همراه مرحوم خلیفه منصور صبوحی و نوازنده ترکمنستان آق مراد چاریوف درسال گذشته ، کنسرت دو تار ترکمنستان را در اصفهان اجرا کردند که با استقبال خوب مستاقان موسیقی همراه شد.
این هنرمند افزود: در آن برنامه ، مرحوم صبوحی، یکی از برجسته‌ترین نوازندگان ترکمن ایران ضمن هم‌نوازی با آق مراد چاریوف، چند مقام خوانندگی هم اجرا کرد. متاسفانه حالا چند ماهی است که صبوحی دار فانی را وداع گفته است.
فانیان درباره این نوازنده می‌گوید: «خلیفه منصور صبوحی شاگرد آق مراد چاریوف و نظرلی محجوبی بوده است. او یکی از بهترین دوتارنوازان ترکمن در ایران محسوب می‌شد. تکنیک ساز زدن صبوحی، متفاوت بود. نوع مضراب‌ بندی و اشارات دست چپش متفاوت و سخت بود و خوش صدا و تمیز ساز می‌زد.»
وی در خصوص نحوه آشنایی‌اش با ایشان گفت: «من می‌خواستم موسیقی ترکمن را یاد بگیرم. دوستی، گفت مردم ترکمن نسبت به موسیقی‌شان خیلی حساس هستند و به شما یاد نمی‌دهند. به همین خاطر من 5، 6 سال نتوانستم از این موسیقی بهرمند شوم و رفتم دوتار شمال و جنوب خراسان و تنبور را آموختم. بعد یک روز به گنبد کاووس رفتم و خلیفه منصور صبوحی را دیدم. در ابتدا خیلی سخت برخورد کرد ولی بعد از چند ماه که نزد ایشان مقام‌ها را آموختم ، رابطه استاد-شاگردی ما به رابطه دوستی تبدیل شد و من 6، 7 سال هر ماه به گنبد کاووس می‌رفتم و از ایشان موسیقی ترکمن را می‌آموختم.»
فانیان درخصوص خلیفه آق مراد چاریف می گوید:«آق مراد، نوازنده‌ای است که با سخی جبار، مشهورترین خواننده «بخشی » اصیل ترکمنستان ساز زده و تمام نوازندگان دوتار ترکمنستان یا از شاگردان او بوده‌اند یا از هم‌دوره‌هایش که مقام‌های مختلفی را خلق کرده است.»
وی ضمن اشاره به سفر اخیرش به ترکمنستان می‌گوید: « تعدادی از مقام‌هایی را که در ایران زده نمی‌شد یعنی نوازندگانی که در ایران بودند این مقام‌ها را نمی‌زدند، لیست کردم و بخشی از آن‌ها را از آق مراد چاریوف و بخش دیگری را از اورازگلی سیدگلدی که یکی دیگر از نوازندگاین برجسته ترکمنستان بود درس گرفتم و برگشتم.»
وی می گوید: این آشنایی‌ها به کنسرت تیرماه در گنبد کاووس انجامیده ، کنسرتی که به گفته خودش، از 5 بخش: دوتار ترکمن، دوتار شرق خراسان، دونوازی تنبور و دف، بداهه نوازی سه‌تار و موسیقی عاشیقی آذربایجان تشکیل شده است.
گفتنی است ، کنسرت موسیقی ترکمن، عاشیقی آذربایجان، با دوتارنوازی نوازنده برجسته ترکمن، خلیفه آق مراد چاریف و بداهه نوازی سه تار، تمبک، دوتار شرق خراسان و تنبور منطقه گوران، در تاریخ 22 و 23 تیرماه سال جاری از ساعت 21 در محل سالن اداره ارشاد گنبد کاووس برگزار خواهد شد.
علاقمندان به موسیقی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه بلیط به کتابفروشی قابوس (قاضی) در چهارراه شریعتی و سینما هجرت مراجعه کنید یا با تلفن 09112748271 تماس بگیرید.

وبلاگ باینال
http://baynal.mihanblog.com
کمپانی جواد
سه شنبه 21 فروردین 1397 02:32 ب.ظ
When Kate wears the 'Halo' tiara subsequent, I might
be very stunned if she would not elect to wear the
earrings, too.
سه شنبه 21 فروردین 1397 02:22 ب.ظ
But how do you confess this?
دوشنبه 20 فروردین 1397 11:32 ب.ظ
A high-quality layer of diamond slurry is used to assist
with the chopping and the die vibrates ultrasonically in a vertical motion.
شنبه 1 مهر 1396 02:24 ب.ظ
Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the
easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get
irked while people think about worries that they just do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without
having side-effects , people can take a signal.

Will likely be back to get more. Thanks
شنبه 18 شهریور 1396 02:49 ب.ظ
Can I simply just say what a relief to uncover an individual who really
knows what they are talking about over the internet. You actually understand how
to bring a problem to light and make it important.
More and more people should look at this and understand this side of your story.
It's surprising you are not more popular because you surely have the gift.
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:24 ب.ظ
We absolutely love your blog and find many of your post's to be exactly I'm looking for.
Would you offer guest writers to write content available for you?
I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a few of
the subjects you write related to here. Again, awesome site!
یکشنبه 4 تیر 1396 04:23 ب.ظ
Hi there very cool site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I will bookmark your website and take the feeds additionally?

I'm glad to find a lot of helpful info right here within the submit, we want develop
extra strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
شنبه 30 اردیبهشت 1396 04:20 ق.ظ
This is the right website for everyone who wishes to understand this topic.
You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that
I personally will need to?HaHa). You definitely
put a new spin on a subject that's been discussed for a long time.
Wonderful stuff, just great!
شنبه 9 اردیبهشت 1396 03:14 ب.ظ
Loving the information on this website, you have done outstanding job on the posts.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 12:56 ق.ظ
Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating
it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it
develop over time.
یکشنبه 20 فروردین 1396 08:54 ب.ظ
Hi to all, how is all, I think every one is getting more from
this web page, and your views are pleasant in favor of new people.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :